دینا ماشین

دستگاه پرکن بطری

همه چیز درباره دستگاه پرکن بطری

دستگاه پرکن بطری یکی از انواع دستگاه پرکن مایعات به شمار می‌رود. این دستگاه‌ها به طور کلی به چندین نوع مختلف تقسیم می‌شوند که این تقسیم بندی بر اساس نحوه عملکرد آن‌ها است. بنابراین عامل، دستگاه‌های پرکن بطری شامل انواع پرکن فشاری، پیستونی، پمپ دار و یا پمپی، سیفونی، گرانشی و… هستند.

دستگاه پرکن بطری، همان‌طور که از نام آن نیز مشخص است با هدف پرکردن مایعات مختلف در شیشه و یا بطری طراحی و تولید شده است. یعنی از طریق به کارگیری این دستگاه می‌توان حجم و یا وزنی مشخص از محصولات مختلف مانند مایعاتی از قبیل نوشابه، آب معدنی، نوشیدنی‌های مختلف و…. را به درون بطری مخصوص آن، انتقال داد.

دستگاه پرکن بطری

انواع دستگاه پرکن بطری

دستگاه پرکن بطری را می‌توان بر اساس میزان دخالت دست و عامل انسانی به سه دسته کلی تقسیم نمود که عبارتند از: دستگاه پرکن بطری دستی، دستگاه پرکن بطری نیمه اتوماتیک و دستگاه پرکن اتوماتیک. از هر یک از این دستگاه‌های پرکن در مواردی خاص و با توجه به میزان تولید استفاده می‌شود. در ادامه به توضیح مختصر هر یک از انواع دستگاه پرکن دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک خواهیم پرداخت.

دستگاه پرکن بطری دستی

این دستگاه، ساده‌ترین نوع از انواع دستگاه پرکن مایعات و بطری‌ها به شمار می‌رود. به طور معمول از دستگاه پرکن بطری دستی در مواردی استفاده می‌شود که حجم تولید و یا بسته بندی، زیاد نباشد. این دستگاه به یک سر پرکننده مجهز شده است. با به کارگیری دستگاه پرکن بطری دستی عملیات پرکردن مایع مورد نظر به درون بطری، به صورت دستی انجام می‌گیرد.

دستگاه پرکن بطری نیمه اتوماتیک

مکانیسم عملکرد این دستگاه به نحوی است که بخشی از فرایند پر کردن بطری را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهد. دستگاه پرکن بطری نیمه اتوماتیک از چند سر پرکننده به وجود آمده است که به وسیله یک اپراتور عملیات پر کردن بطری را به انجام می‌رساند.

دستگاه پرکن بطری اتوماتیک

در این دستگاه پرکن، همان‌طور که از نام آن نیز مشخص است کلیه مراحل پرکردن مایع و انتقال آن به درون بطری به صورت کاملا اتوماتیک و خودکار انجام می‌شود. این نوع از دستگاه‌ها به دلیل عدم دخالت دست، سریع‌ترین عملکرد را دارند. بنابراین دارای کاربردهای فراوان در صنایع مختلف هستند و می‌توان گفت رایج‌ترین نوع از دستگاه پرکن بطری به شمار می‌روند.

دستگاه‌های پرکن بطری اتوماتیک به چندین سر پرکننده مجهز شده‌اند و مکانیسم عملکرد این دستگاه‌ها نیز به صورت دوار و یا چرخشی است. با کاربرد این دستگاه، بطری‌هایی که از قبل بر روی جایگاه مورد نظر، جای گذاری و یا تعبیه شده‌اند به سمت پرکن دستگاه حرکت می‌کنند و به ترتیب، مایع را به درون خود منتقل می‌نمایند. در حقیقت می‌توان گفت انتخاب و خرید دستگاه پرکن بطری اتوماتیک، بهترین گزینه برای واحدهای تولیدی و یا صنایعی است که ظرفیت بسیار بالایی دارند.

دستگاه پرکن بطری به طور معمول، مجهز به درب بند بطری نیز هست. با استفاده از این امکان، درب بطری مورد نظر نیز پس از فرایند تولید و بسته بندی، محکم می‌شود. این کار موجب می‌شود تا روند تولید این محصول و بسته بندی آن با سرعت بسیار بیشتر و دقتی بالاتر انجام گیرد.

دستگاه پرکن بطری

نقطه قوت مهم دستگاه پرکن بطری

استفاده از انواع دستگاه‌های پرکننده مایعات از جمله دستگاه پرکن بطری، دارای مزایای بسیاری است. از جمله این مزایا می‌توان سرعت بالای انتقال مایع به درون بطری، دقت بالای آن، بهداشتی بودن فرایند بسته بندی محصول مورد نظر، کاهش یافتن هزینه‌ها و…. را نام برد. در این بخش، تنها به شرح نمونه‌ای از این مزایا پرداخته می‌شود.

حل مشکل هدر رفت محصولات گازدار و شوینده

با استفاده از دستگاه پرکن بطری، مشکلاتی که به طور معمول در زمینه پر کردن نوشیدنی‌های گازدار مانند نوشابه و یا محصولات شوینده به وجود می‌آید برطرف می‌گردد. چراکه معمولا در حین پرکردن این مواد، هدر رفت محصول اتفاق می‌افتد.

نقطه قوت مهم دستگاه پرکن بطری در این بخش این است که با توجه به مکانیسم ویژه که در طراحی این دستگاه به کار رفته است می‌تواند از هدر رفت این محصولات پیشگیری کند. نحوه عملکرد دستگاه پرکن بطری بدین صورت است که نازل پرکننده که بخشی از دستگاه پر کن بطری به شمار می‌رود، به درون بطری مورد نظر وارد می‌شود و همزمان که در حال پر کردن ظرف است به سمت بالا نیز حرکت می‌کند.

البته این شیوه عملکرد ممکن است به نحوی دیگر نیز باشد یعنی به جای اینکه پرکننده به سمت بالا حرکت کند، ظرف و یا بطری مورد نظر به سمت پایین حرکت می‌کند. یعنی بطری در صورتی که در حال پر شدن است به سمت پایین نیز می‌رود و از این طریق، مایع مورد نظر هدر نمی‌رود.

دستگاه پرکن بطری حجمی و سطحی

دستگاه پرکن بطری و دیگر مایعات را می‌توان به نوع دیگری نیز تقسیم بندی نمود. این دو نوع عبارتند از: پرکننده مایع بر اساس حجم و یا پرکننده حجمی، پرکننده مایع بر اساس سطح و یا پرکننده سطحی.

بعضی از مواقع ممکن است بطری‌هایی را مشاهده کنیم که دارای حجم‌های بسیار متغیری هستند و یا ابعاد این بطری‌ها از کوچک تا بزرگ متفاوت است. به طور معمول این اتفاق به دلیل به کارگیری دستگاه پرکن بطری حجمی پیش می‌آید. چرا که این نوع از دستگاه‌های پرکننده بطری و مایعات، به نحوی طراحی شده‌اند که می‌توانند حجم معینی از مایع مورد نظر را به درون بطری منتقل کنند. بنابراین اگر بطری در نظر گرفته شده، دارای حجم بیشتری باشد یعنی ابعاد آن بزرگ‌تر باشد سطح مایع درون آن نیز از سطح مایع درون بطری کوچک‌تر، کم‌تر خواهد بود.

اما چنانچه برای پرکردن ظروف و به ویژه انواع بطری، از دستگاه پرکننده سطحی استفاده شود این اختلاف سطح نیز ایجاد نخواهد شد. چراکه دستگاه پرکن بطری سطحی، بر اساس حجم و یا میزان حجم بطری عمل می‌کند. در این دستگاه، بزرگی و یا کوچکی بطری، ملاک قرار نمی‌گیرد. این عامل سبب می‌شود تا سطح مایع پرشده درون بطری برای تمام ظرف‌ها یکسان باشد

با توجه به آنچه گفته شد و بر مبنای این ملاک‌ها به طور معمول، تولید کننده‌های مختلف، نوع دستگاه پرکن بطری مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند. دستگاه‌های پرکن بطری سطحی به دلیل کاربرد مناسب‌تر، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مهدی خدایی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09104521654
آدرس کانال: dinamachine@
پست الکترونیکی: khodaeimahdi66@gmail.com

همچنین ببینید

نازل های دستگاه پرکن مایعات رقیق در حال پر کردن

دستگاه پرکن مایعات رقیق اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

دستگاه پرکن مایعات رقیق پرکن ها انواع مختلفی دارند که دستگاه پرکن مایعات رقیق یکی …