دینا ماشین

دستگاه قوطی پرکن مایعات اتوماتیک، نیمه اتوماتیک، دستی

دستگاه قوطی پركن مايعات

ممکن است تا به حال کلمه دستگاه قوطی پرکن مایعات را نشنیده باشید، این وسیله برای بسته بندی محصولات مختلف استفاده می گردد همچنین در صنایع مختلف کاربرد های بسیاری دارد و باعث بالا رفتن سرعت خط تولید می شود. این سیستم طبق تقاضای جامعه طراحی و ساخته می شود برای مثال در فرایندی که تعداد محصولات خروجی بسیار نباشد که همان مقدار محصول نیز می توان به صورت دستی انجام داد از این وسیله استفاده می کنند که به صورت دستی و اتوماتیک موجود می باشد.

دستگاه پرکن قوطی مایعات

کاربرد دستگاه قوطی پرکن مایعات در صنایع

از دستگاه پرکن مایعات می توان برای ظروف متفاوت و ابعاد گوناگون استفاده کرد که این ماشین انواع مختلف و کاربرد های متفاوتی دارد. از کاربرد های آن می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

دارویی: الکل، ضدعفونی کننده ها، انواع شربت، لوسیون ها

غذایی: رب، سس، شربت ها، عسل، مربا، شیره، رب های گوجه فرنگی و انار

بهداشتی: شوینده ها، شامپو، سفید کننده

صنعتی: مواد شیمیایی، روغن ها، گریس

دستگاه قوطی پرکن نوشیدنی

دستگاه قوطی پرکن مایعات با توجه به بازده تقریبی ساخته می شود. این ابزار در صنایع مختلف اعم از آشامیدنی و غذایی کاربرد دارد. این ماشین بر اساس ماده مشخص شده (رقیق، غلیظ، جامد و …) ساخت متفاوتی نیز دارد. که همانطور که در بالا به آن اشاره کرده ایم، به صورت دستی یا اتوماتیک و در برخی از موارد نیمه اتوماتیک استفاده می شود. هر یک از این ماشین های نام برده شده با کارایی مختص به خود عمل می کنند.

دستگاه پرکن قوطی مایعات

دستگاه پرکن قوطی فلزی مایعات

دستگاه پرکن قوطی بر اساس طراحی هایی که بر آن انجام شده است فقط می تواند محصول مورد نظر را تا میزان مشخص شده ای پر کند. محصولاتی چون روغن، نوشابه، آب معدنی، مواد دارویی و … را پر کند.

نمونه های اتوماتیک شامل نوار نقاله ای می باشد که می تواند به طور همزمان ۶ تا ۱۸ ظرف را پر نماید که این بخش جزو اساسی ترین بخش های این ماشین می باشد. در صورتی که مدل دستی بازده کمتری در مقایسه با محصولات اتوماتیک دارند و بیشتر برای موادی چون آبلیمو، آب مقطر ها و … مناسب هستند، ساخت این ماشین بسیار ساده می باشد و احتیاجی به پروسه پیچیده ای ندارد. که این موضوع از ویژگی های خوب این طرح دستی به شمار می آید.

دستگاه پرکن قوطی رانی

یکی از ظرف های کاربردی که برای پر کردن نوشیدنی ها استفاده می شود، ظروف قوطی شکل است که برای موادی چون نوشابه استفاده می گردد، نوشابه یک سیال رقیق و گازدار محسوب می شود که می بایست ابزار مخصوص به خود را داشته باشد یا به عبارت دیگر به علت مواد استفاده شده در آن باید ابزار انتقال ماده سرعت و مکانیسم خاصی داشته باشد.

دستگاه پرکن قوطی مایعات

دستگاه پرکن قوطی اسپری

اسپری ها نیز می توانند توسط یک دستگاه پرکن قوطی بسته بندی و آماده شوند. این وسیله گاز ها و مواد مختلف را در بخش مخزنی خود قرار می دهد که البته قابل ذکر می باشد، پرکردن غیر استانداری آن می تواند مشکلاتی ایجاد نماید.

اسپری ها در موارد مختلفی مثل دارویی، صنعتی، بهداشتی و … مورد استفاده قرار می گیرد اما نکته ای که سبب کاهش سرعت می شود، خرابی محصول است که در این زمان باید متخصصان آن را تعمیر نمایند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی ماشین هایی طراحی شده اند که این پروسه در مقایسه با گذشته بهتر و با کیفیت بهتری انجام گیرد و این گزینه فقط مربوط به صنعت خاصی نیست و صنایع مختلف را شامل می شود.

انواع دستگاه های قوطی پرکن مایعات

این محصول در نمونه های مختلفی ساخته می شود که هر کدام کارایی خود را دارند. تفاوت بین این مدل ها از مکانیزم پرکردن، اتومات یا نیمه اتومات بودن، تعداد نازل ها، و غلظت موادی که تجهیز برای انتقال آن استفاده می شود ناشی می شود.
در ادامه به بررسی هر کدام از موارد فوق می پردازیم و کاربرد و تفاوت ها و نحوه عملکرد هر یک را به صورت کامل شرح میدهیم.

نحوه عملکرد دستگاه قوطی پرکن مایعات غلیظ

برخی مواد مانند رب و عسل را مواد غلیظ مینامند. این مواد دارای ویسکوزیته بالایی هستند. روش هایی که برای انتقال این مواد به بطری استفاده می شود با مواد رقیق میتواند متفاوت باشد. ضمن اینکه اگر چسبندگی مواد بالا باشد گاهی نیاز به استفاده از گرمکن نیز به وجود می آید که در مخزن دما توسط ترموستات تنظیم می شود.

در نمونه های این چنینی معمولا دو نوع مکانیزم وجود دارد که مورد استفاده قرار میگیرد. یکی پمپ و دیگری سیلندر پیستونی. هر دو روش بسیار کارامد هستند و تفاوتشان در دقت تزریق است که معمولا سیستم های پمپی در مقایسه با سیلندر پیستونی دقت کمتری دارند.

اگر مواد رقیق باشند علاوه بر روش های فوق از سیستم ثقلی برای انتقال مواد نیز می توان استفاده کرد که کمترین هزینه را در مقایسه با محصولات مشابه دارد.

دستگاه قوطی پرکن مایعات اتوماتیک

نمونه های اتوماتیک کارایی بسیار بالایی دارند. بهترین سرعت را از نظر میزان تولید و انتقال سیال به درون ظرف دارند و برای کارهای صنعتی به جرات میتوان گفت که تنها گزینه مناسب این طرح است.

در این محصول فرایند با فشردن دکمه شروع آغاز میشود. در آن نوار نقاله ای وجود دارد که ظرف را به سمت نازل تزریق حرکت میدهد. پس از قرار گیری در محل مورد نظر فرایند تزریق آغاز می شود. با رسیدن حجم ماده منتقل شده به عدد مشخص تزریق مواد متوقف می شود. امکان استفاده از درب بند خودکار نیز وجود دارد که در صورت سفارش مشتری نصب خواهد شد.

 • این محصولات برای مواد رقیق و غلیظ کاربرد دارند.
 • جنس قسمت های درگیر با مواد از استیل ضد خورندگی و ۳۰۴ است.
 • مخزن دارای سیستم کنترل سطح است
 • امکان انتقال تا ۴۰۰ ظرف یک لیتری برای هر نازل فراهم است.

مزیت استفاده از دستگاه های قوطی پرکن اتوماتیک

 • دارای سیستم خودکار انتقال ظروف
 • امکان استفاده از ردیف کن
 • دارای چکه گیر در صورت نیاز
 • عملکرد الکترومکانیک و پنوماتیک
 • مجهز به plc و HMI در صورت سفارش کاربر
 • دقت بالا در تزریق
 • امکان تنظیم و تعیین حجم تزریق
 • امکان پر شدن مواد از ته ظروف برای جلوگیری از کف کردن
 • جنس بدنه از استنلس استیل
 • ظرفیت از ۲۰۰ تا ۵۰۰۰ ظرف در هر ساعت

دستگاه قوطی پرکن مایعات نیمه اتوماتیک، دستی و کوچک رومیزی

در مدل های نیمه اتوماتیک قرار دادن ظرف زیر نازل توسط اپراتور صورت می گیرد. در این حالت اپراتور با فشردن پدال فرمان شروع را به واحد کنترل صادر میکند. پس از پر شدن و رسیدن به حجم مورد نظر، اپراتور بطری را بر میدارد و ظرف دیگری را جایگزین میکند.

بنابر این در این حالت خبری از نوار نقاله، ردیف کن، درب گذار و درب بند نیست و به همین دلیل سرعت تولید نسبت به نمونه های اتوماتیک کمتر است. این طرح برای کارگاه های نیمه صنعتی و کوچک بهترین گزینه است.
سیستم کارکرد بسیار ساده است و اپراتور معمولی نیز میتواند کار را به بهترین وجه انجام دهد. با این مدل میتوان در ساعت تا ۲۵۰ ظرف ۲۰۰ سی سی را بسته بندی کرد.

تفاوت دستگاه قوطی پرکن مایعات غلیظ و رقیق

عمده تفاوت این دو نمونه در مکانیزم انتقال است. برای برخی از موارد میتوان مواد رقیق را مکانیزم ثقلی انتقال داد. در این سیستم مواد بر اثر وزن خود سرازیر شده و به درون بطری میروند.
در این حالت نیازی به پمپ یا موتور برای انتقال نیست و بنابراین با محصول ساده تری مواجه هستیم.

برای موادی مثل عرقیات، دوغ، آب معدنی، نوشابه و … می توان از آن استفاده کرد.

در مواد غلیظ ناگزیر به استفاده از یک مکانیزم برای غلبه بر چسبندگی مواد هستیم که معمولا از پمپ یا سیلندر استفاده می شود. بنابراین قیمت بالاتری نیز دارا هستند و توان مصرفی بیشتری نیز دارند.

از نظر حجم تولید و سایز ظروف تفاوتی بین این دو مدل نیست. نکته مهم این است که از سیستم های پمپی و سیلندر پیستونی می توان برای مواد رقیق نیز استفاده کرد اما ثقلی را برای مواد غلیظ نمی توان به کار برد.

مشخصات فنی دستگاه قوطی پركن مايعات

ابعاد بر حسب سانتی متر ۵۰۰ طول ۱۲۰ عرض ۲۰۰ ارتفاع
نحوه توزین سیلندر پیستونی بر اساس حجم
وزن ۴۵۰ کیلوگرم
توان مصرفی ۲ کیلووات
قابلیت تزرق ماده به ظرف ۲۰ الی ۱۰۰۰ گرم
ظرفیت تولید ۵ الی ۳۰ عدد در هر دقیقه
مکانیزم عملکرد الکترومکانیک
ولت مصرفی ۲۲۰ الی ۳۸۰ ولت

دقت دستگاه قوطی پرکن

دقت این محصولات از اهمیت بالایی برخوردار است. گاهی نیاز است که ظروفی در اندازه مثلا ۱ لیتری را بسته بندی کرد در این حالت میزان خطا معمولا به صورت درصدی بیان می شود و شاید تا ۵ سی سی نیز مجاز باشد یعنی نیم درصد. گاهی حجم به تنهایی ۵ سی سی است و بنابراین در این موارد ممکن است دقت ۰٫۱ سی سی یا حتی دقیق تر از این مورد نیاز باشد. برای این حالات محصولات با دقت مورد نظر شما طراحی و ساخته می شوند و قطعات از بهترین کیفیت هستند و از این نظر مشکلی وجود نخواهد داشت.

خرید دستگاه قوطی پرکن مایعات: نکات مهم در خرید و تعیین قیمت فروش

در تعیین قیمت خرید و فروش دستگاه پرکن قوطی مایعات نکاتی وجود دارد که باید قبل از سفارش به آنها توجه کرد.

 • این وسایل تنوع بسیار بالایی دارند و ضمن آنکه هر کدام به صورت سفارشی بر اساس نیاز کاربر طراحی و ساخته می شوند.
 • قبل از خرید لازم است که در مورد اتومات یا نیمه اتومات و دستی بودن تجهیز تصمیم گیری کنید
 • حجم و ظرفیت تولیدی مورد نیاز خود را به درستی مشخص کنید.
 • غلظت و ویسکوزیته مواد مورد نظرتان را لحاظ کنید و بر آن اساس سفارش ساخت دهید.
 • در صورتی که ماده مورد نظرتان دارای چسبندگی زیادی است ممکن است نیاز به گرمکن باشد.

برای استعلام قیمت و سفارش ساخت دستگاه پرکن مایعات قوطی با شماره های ما تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان خبره در این زمینه بهره ببرید.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مهدی خدایی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09104521654
آدرس کانال: dinamachine@
پست الکترونیکی: khodaeimahdi66@gmail.com

همچنین ببینید

نازل های دستگاه پرکن مایعات رقیق در حال پر کردن

دستگاه پرکن مایعات رقیق اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

دستگاه پرکن مایعات رقیق پرکن ها انواع مختلفی دارند که دستگاه پرکن مایعات رقیق یکی …