دینا ماشین

دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک

دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک چیست چه کاربردی دارد؟

یکی از انواع پر کاربرد دستگاه‌های پرکن مایعات، دستگاه پرکن اتوماتیک است. از این دستگاه برای پر کردن انواع محصولات و انتقال آن‌ها به درون ظرف‌هایشان استفاده می‌شود. به طور کلی دستگاه پرکن اتوماتیک دستگاهی کاملا خودکار و اتوماتیک است. استفاده از این دستگاه پرکن، موجب می‌شود تا میزان دخالت انسان در تمامی مراحل پر کردن و بسته بندی محصولات و درب بندی آن‌ها به حداقل خود برسد.

دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک خود دارای چند نوع است که هر یک از انواع آن، دارای کاربردهای خاصی است. به طور کلی استفاده از انواع دستگاه‌های پرکن در پر کردن مایعات، موجب می‌شود تا با سرعت دهی به کار، بهره وری تولید، افزایش پیدا کند. از طرف دیگر به کار گیری این ابزار در افزایش دقت کار پر کردن نیز موثر واقع می‌شود و باعث می‌شود بسته بندی این محصولات نیز به نحو بهتر و مناسب‌تری انجام شود.

دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک

ضرورت استفاده از دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک

مایعات مختلف برای ریخته شدن در ظرف‌ها و بطری‌هایی که برای برای آن‌ها در نظر گرفته شده است نیازمند به کار گیری روش مناسبی هستند که استفاده از انواع دستگاه پرکن مایعات به ویژه دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک می‌تواند در این زمینه بسیار موثر باشد. دستگاه‌های پرکن مایعات برای اینکه بتوانند پاسخگوی نیاز تولید کنندگان این محصولات باشند لازم است دقت و سرعت عمل مناسبی داشته باشند. از طرف دیگر باید مکانیسم به کار گیری آن‌ها موثر و مناسب باشد. هم‌چنین عملکردی بسیار ساده داشته باشند تا به راحتی بتوان آن‌ها را مورد استفاده قرار داد.

بنابراین عوامل استفاده از انواع دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک ضرورت دارد تا نیاز صاحبان این مشاغل را پاسخ دهد. به همین دلیل در ساخت انواع دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک از مکانیزم‌های تزریق متعددی نیز استفاده شده است تا از طریق این سیستم بتوان انواع محصولات غلیظ و رقیق را منتقل نمود. انواع محصولاتی که می‌توان از طریق به کار گیری این دستگاه پر کرد عبارتند از: سس، رب، مربا، عسل، شکلات صبحانه، دوغ، آبمیوه و…

دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک به نحوی ساخته شده است که به راحتی می‌تواند ظروف مختلف را با سایزها و ظرفیت‌های متنوع پر کند. برای پر کردن انواع مایعات غلیظ و یا نیمه جامد نیز می‌توان از انواع دستگاه پرکن مایعات غلیظ اتوماتیک استفاده کرد و به راحتی محصولات مورد نظر را به درون ظرف‌هایشان انتقال داد.

مشخصات دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک

به طور کلی می‌توان گفت انواع دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک به دستگاه‌های پرکن مایعات غلیظ و یا مایعات با ویسکوزیته بالا و رقیق تقسیم بندی می‌شوند. اما در یک دسته بندی دیگر نیز می‌توان انواع این دستگاه‌های پرکن را با توجه به تعداد نازل‌های به کار رفته در تولید آن‌ها تقسیم بندی کرد. بدین ترتیب انواع دستگاه پرکن اتوماتیک که در بازار خرید و فروش می‌شوند، شامل دستگاه پرکن اتوماتیک تک نازله، پرکن دو نازله، چهار نازله، شش نازله و هشت نازله و … هستند.

از طرف دیگر معمولا سازندگان این محصولات، مطابق نظر و میل مشتریان می‌توانند تعداد نازل‌های دستگاه پرکن را افزایش بیشتری نیز بدهند. به طور کلی می‌توان گفت بهترین جنس که از آن در تولید دستگاه پرکن و بدنه مخزن آن استفاده می‌شود جنس استیل است. بدنه استیل مخزن‌های دستگاه پرکن اتوماتیک متناسب با حجم مایع مورد نظر، دارای چند نازل است.

افزایش بازدهی دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک با توجه به تعداد نازل‌ها

آنچه مسلم است توجه به این نکته است که سرعت عملکرد یک سیستم پرکن و کارایی آن بستگی به تعداد نازل‌های به کار رفته در تولید آن محصول پرکن دارد. بنابراین و با توجه به این عامل، پرکن‌هایی که دارای یک نازل هستند می‌توانند تا ۳۰۰ ظرف یک لیتری را در یک ساعت پر کنند. پرکن‌های دو نازله دستگاه پرکن اتوماتیک قادرند در ظرف مدت زمان یک ساعته، تا ۷۰۰ ظرف یک لیتری را پر نمایند و آن را بسته بندی کنند.

چهار نازل به کارر فته در تولید نوع دیگر دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک موجب می‌شود تا این دستگاه بتواند تا ۱۱۰۰ ظرف را با گنجایش یک لیتر و در مدت زمان یک ساعته پر نماید. انواع دستگاه‌های پرکن اتوماتیک که دارای شش نازل هستند می‌توانند تا ۱۳۰۰ ظرف یک لیتری را در مدت زمان یک ساعت پر کنند و پرکن‌های هشت نازله قادرند در همین مدت زمان، تا ۱۷۰۰ ظرف یک لیتری را پر نمایند و سپس آن را درب بند گذاری کنند.

از آنجایی که بسیاری از تولید کنندگان دستگاه‌های پرکن، مطابق میل و نیاز مشتریان خود به طراحی و تولید این دستگاه‌ها اقدام می‌نمایند بنابراین علاوه بر طراحی تعداد نازل‌های متنوع در این محصول، می‌توانند بدنه مخزن آن را نیز به به نحو مورد پسند مشتری، طراحی کنند. همین عامل باعث می‌شود تا بسیاری از دستگاه‌های پرکن اتوماتیک جنس بدنه مخزنی از استیل ۳۱۶ داشته باشند که در صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از طرف دیگر و از آنجا که بسیاری از انواع دستگاه‌های پرکن اتوماتیک برای انتقال و پر کردن انواع مایعات غلیظ مورد استفاده قرار می‌گیرند بنابراین لازم است جک‌هایی که در تولید و ساخت این محصولات به کار گرفته می‌شود حتما کیفیت مناسبی داشته باشند.

نحوه عملکرد و مکانیسم دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک

دستگاه‌های پرکن مایعات اتوماتیک به نحوی طراحی شده‌اند که در هیچ یک از مراحل کاری و عملکرد خود نیاز به کاربرد اپراتور ندارند. کلیه عملیات پر کردن، بسته بندی و درب بندی در این دستگاه‌ها بدون دخالت دست و به نحو کاملا خودکار و اتوماتیک، انجام می‌گیرد. مکانیسم پر کردن در این دستگاه‌های پرکن، به سه شیوه انجام شدنی است این سه شیوه عبارتند از: پرکن پمپی، پرکن سیلندر پیستونی و پر کن ثقلی.

هر یک از مکانیسم‌های گفته شده برای پر کردن نوع خاصی از محصولات با ویژگی‌های خاص طراحی شده و مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد. بنابراین بسته به نوع مایعات مورد نظر و میزان غلظت و یا رقیق بودن آن، می‌توان از هر یک از سیستم‌ها برای پر کردن استفاده کرد. بنابراین در صورتی که ظرفیت تولیدی کارگاه و یا واحد تولیدی شما بالا است و قصد دارید انواع مایعات و محصولات را با غلظت‌های متفاوت به ظرف‌های خود منتقل نمایید، انتخاب و خریداری دستگاه اتوماتیک پرکن مایعات، انتخاب مناسب و گزینه پرکاربردی است.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مهدی خدایی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09104521654
آدرس کانال: dinamachine@
پست الکترونیکی: khodaeimahdi66@gmail.com

همچنین ببینید

نازل های دستگاه پرکن مایعات رقیق در حال پر کردن

دستگاه پرکن مایعات رقیق اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

دستگاه پرکن مایعات رقیق پرکن ها انواع مختلفی دارند که دستگاه پرکن مایعات رقیق یکی …