دینا ماشین

دستگاه پرکن مایعات پیستونی

دستگاه پرکن مایعات پیستونی چیست؟

دستگاه پرکن مایعات پیستونی به دستگاهی گفته شده که از آن برای پر کردن بطری ها به وسیله مایعات در خط تولید کارخانه ها استفاده می شود. استفاده از دستگاه پرکن مایعات پیستونی به عنوان یکی از بهترین روش ها برای پر کردن انواع بطری ها محسوب می شود که بکارگیری آن می تواند باعث آسان و راحت شدن فرآیند تولید شود. امروزه با پیشرفت علم  وصنعت استفاده از ابزار آلاتی که به انجام کارها سرعت ببخشد امری ضروری شده و اکثر افراد و شرکت ها به دنبال راه های گوناگون برای تسریع در فرآیند تولیدات می باشند.

یکی از این مواردی که باعث تسریع در انجام تولیدات در کارخانه ها می شود استفاده از دستگاه پرکن مایعات پیستونی بوده که البته این دستگاه تنها در زمان وجود مایعات نسبتا غلیظ در خط تولید به عمل می آید. همچنین استفاده از این دستگاه موجب افزایش دقت در هنگام پر کردن مایعات خواهد شد و فرآیند بدون هیچگونه خطا و اشتباهی انجام می شود. از این دستگاه به طور کلی در تزریق کردن مایعات به درون ظرف و بطری هایی مانند سس، رب، دوغ، آبمیوه استفاده شده که در حال حاضر بکارگیری این دستگاه در خط تولیدات بسیار مرسوم شده است.

دستگاه پرکن مایعات پیستونی

نحوه عملکرد دستگاه پرکن مایعات پیستونی

نحوه عملکرد دستگاه پرکن مایعات پیستونی به این صورت می باشد که در ابتدا فرمان مورد نظر به دستگاه برای شروع کار داده شده و پس از دریافت فرمان شیر اکچویتوری این دستگاه که معمولا در جلوی سیلندر نصب می شود اقدام به باز کردن مسیر مورد نظر می کند. در ادامه پس از باز شدن مسیر پیستون داخل سیلندر اقدام به حرکت درون سیلندر کرده و مواد مورد نظر را به وسیله نازل به درون بطری ها منتقل می کند. در این فرآیند حرکت پیستون داخل سیلندر باعث حرکت مواد از مخزن دستگاه به درون بطری ها می شود.

علت استفاده از دستگاه پرکن مایعات پیستونی

استفاده از دستگاه پرکن مایعات پیستونی به طور کلی برای مواردی به کار گرفته می شود که مایعات موجود در خط تولید از غلظت خاصی برخوردار باشند. البته بکارگیری این دستگاه برای شرایط و نوع کاربرد آن متفاوت بوده و ممکن است تغییر کند. به عنوان مثال دستگاه پرکن مایعات پیستونی استفاده شده برای پر کردن مایعات با دستگاه پرکن گاز متفاوت هستند که هر کدام از بخش های مختلف و منحصر به فردی تشکیل می شوند.

به طور کلی علت استفاده از دستگاه پرکن مایعات پیستونی را می توان تزریق مایعات غلیظ مانند سس، روغن موتور، مایع ظرفشویی که سرعت جاری شدن آن ها در حالت طبیعی بسیار کند می باشد عنوان نمود. افزایش سرعت کار به عنوان یک فاکتور مهم در صنعت و کارخانه جات به شمار می آید و این خیلی مهم است تا هرگونه فرآیندی در تولید با سرعت بالایی انجام شود. به همین منظور یکی دیگر از علت های استفاده از دستگاه پرکن مایعات پیستونی را می توان افزایش سرعت حرکت این مواد از مخزن به درون بسته بندی و بطری ها ذکر کرد.

دستگاه پرکن مایعات پیستونی

 

امروزه استفاده از دستگاه پرکن مایعات پیستونی باعث آسان تر شدن فرآیند پر کردن بطری ها گردیده است که این دستگاه در حال حاضر در انواع و اقسام گوناگونی در بازار موجود می باشد. بهتر است بدانید که راه اندازی و کنترل این دستگاه خیلی آسان بوده و به راحتی می توان از آن در جهت تزریق مایعات به درون بطری ها استفاده نمود. بکارگیری این دستگاه مزایای زیادی دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر می باشند.

  • استفاده برای انواع مایعات

یکی از مزایایی که می توان برای این دستگاه عنوان نمود کاربرد آن برای پر کردن انواع مایعات می باشد. همانطور که می دانید مایعات در حالت عادی به صورت رقیق و غلیظ می باشند. مایعات رقیق سرعت جاری شدن آن ها بسیار سریع تر از مایعات غلیظ بوده که این دستگاه پرکن مایعات می تواند برای انتقال و تزریق هر نوع مایعی استفاده شود.

  • قیمت مناسب آن نسبت به سایر دستگاه ها

از دیگر مزایایی که می توان برای دستگاه پرکن مایعات پیستونی ذکر کرد قسمت بسیار مناسب آن می باشد. در حال حاضر دستگاه های زیادی در بازار موجود بوده که از آن ها برای تزریق مایعات استفاده می شود و این مدل ها قیمت نسبتا بالایی در مقابل دستگاه پیستونی دارند. به همین منظور استفاده از این دستگاه پرکن بطری می تواند گزینه بسیار مناسبی از نظر هزینه و کارایی باشد.

  • امکان استفاده برای ظروف مختلف

دستگاه پرکن مایعات پیستونی با توجه به نوع ساخت و سیستم آن از مزیت قابل توجه دیگری مانند امکان استفاده برای ظروف مختلف برخوردار است. به عبارتی دیگر این دستگاه می تواند همزمان برای پر کردن ۲ بطری کوچک و بزرگ به کار گرفته شده و این عمل را بدون هیچگونه اشتباهی انجام دهد.
در بسیاری از خطوط تولید نیاز است تا به صورت همزمان ظرف با سایز بزرگ و ظرفی دیگر با اندازه کوچک به صورت همزمان از مواد غذایی یا مصرفی پر شوند که بکارگیری این دستگاه پیستونی کمک شایانی به انجام فرآیند خواهد کرد.

دستگاه پرکن مایعات پیستونی

 

  • استفاده به صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

یکی از مزیت های دیگر دستگاه پرکن مایعات پیستونی استفاده از آن  به صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک می باشد. برخی از خط تولیدات به گونه ای طراحی شده اند که اپراتور در فرآیند تولید نقش دارد به همین منظور در این خط تولیدات از حالت نیمه اتوماتیک این دستگاه بهره گرفته شده و اپراتور با قرار دادن بطری در زیر دستگاه و سپس فشردن دکمه مخصوص اقدام به پر کردن مایعات می کند.
حالت اتوماتیک دستگاه پرکن مایعات پیستونی برای زمانی استفاده می شود که خط تولید به صورت نوار نقاله باشد و ظروف به صورت اتوماتیک به قسمت زیر دستگاه منتقل شوند.

  • کارایی بهتر در مقابل دستگاه پرکن مایعات پمپی

از دیگر مزایای آن می توان به کارایی بهتر در مقابل دستگاه پرکن مایعات پمپی اشاره نمود. دستگاه پرکن مایعات پیستونی بسیاری از مواد غلیظ مانند سس، عسل، گریس و چسب سیلیکون را راحتی به درون ظروف منتقل می کند که در مقابل آن دستگاه پرکن مایعات پمپی عملکرد بسیار ضعیفی را در قبال پر کردن مایعات بسیار غلیظ دارد. این موضوع به عنوان یک نکته مثبت برای دستگاه پیستونی محسوب می شود.

  • افزایش سرعت فرآیند تولید

یکی دیگر از مزایای استفاده از دستگاه پرکن مایعات پیستونی افزایش میزان سرعت فرآیند تولید می باشد. بهتر است بدانید این دستگاه می تواند سرعت انجام فرآیند تزریق مایعات به دورن بطری ها را تا حد قابل قبولی افزایش دهد که همین موضوع سبب افزایش تولیدات روزانه کارخانه و در نهایت باعث سودآوری بیشتر خواهد شد.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مهدی خدایی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09104521654
آدرس کانال: dinamachine@
پست الکترونیکی: khodaeimahdi66@gmail.com

همچنین ببینید

نازل های دستگاه پرکن مایعات رقیق در حال پر کردن

دستگاه پرکن مایعات رقیق اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

دستگاه پرکن مایعات رقیق پرکن ها انواع مختلفی دارند که دستگاه پرکن مایعات رقیق یکی …