دینا ماشین

دستگاه پرکن مایعات پیستونی

دستگاه پرکن مایعات پیستونی چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه پرکن مایعات، همان‌طور که از نام آن مشخص است دستگاهی است که به منظور جابجایی و انتقال انواع مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرد و سپس مایعات مورد نظر به درون ظرف‌ها و بطری‌های مخصوص خود منتقل می‌شوند. دستگاه پرکن مایعات، دارای انواع مختلف پیستونی، ثقلی، پمپی، تایمری و… است که هر یک از این دستگاه‌ها، از نظر عملکرد و مکانیسم با دیگری تفاوت‌هایی دارد.

یکی از انواع دستگاه پرکن مایعات، دستگاه پرکن پیستونی است. استفاده از این دستگاه نیز مانند سایر انواع دستگاه‌های پرکن، در هنگام پرکردن مایعات، موجب می‌شود تا میزان بازدهی و راندمان کار افزایش پیدا کند. از طرف دیگر بسته بندی این محصولات نیز با دقت و صحت بیشتری انجام شود. دستگاه پرکن مایعات پیستونی دارای این قابلیت است که بتواند انواع مایعات غلیظ را بر اساس حجم سیلندر به درون ظرف‌هایشان منتقل کند.

مکانیسم این دستگاه به نحوی طراحی شده است که با استفاده از سیلندر، مواد را پر می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت، این دستگاه از سیلندرها برای تزریق مواد غلیظ استفاده می‌نماید. مایعاتی از قبیل سس، رب، شکلات صبحانه، مربا، عسل و… را می‌توان با استفاده از دستگاه پرکن مایعات پیستونی، پر کرد.

دستگاه پرکن مایعات پیستونی

اجزا و مکانیسم و نحوه عملکرد دستگاه پرکن مایعات پیستونی

به طور کلی نحوه عملکرد دستگاه پرکن مایعات پیستونی، بسیار مشابه با سرنگ پزشکی است. از طریق این دستگاه، پیستون‌ها می‌توانند مایع مورد نظر را به داخل سیلندر بکشند و سپس با فشار رو به جلو پیستون، مایع را به درون ظرف و یا بطری منتقل نمایند.

دستگاه پرکن مایعات پیستونی از دو عدد شیر یک طرفه ساخته شده است و یا در ساختمان آن یک شیر سه راهی پنوماتیک برای هر پیستون، به کار رفته است تا از این طریق دستگاه مورد نظر بتواند مایع را به داخل و درون سیلندر هدایت کند. یکی از این شیرهای یک طرفه که در ساخت این دستگاه به کار رفته است، در زمان کشیدن مایع به داخل سیلندر، باز می‌شود و پس از آن در هنگامی که مایع، تخلیه می‌شود، بسته می‌شود. دومین شیر یک طرفه این دستگاه، در حالت کشیدن محصول به داخل، بسته می‌شود و در هنگام تخلیه آن، باز می‌شود.

دستگاه پرکن مایعات پیستونی نسبت به سایر انواع دستگاه‌های پرکن، عملکرد کندتری دارد. اما توانایی پر کردن مایعاتی را دارد که دیگر انواع پرکن این قابلیت را ندارند.

دستگاه پرکن مایعات پیستونی پنوماتیک، هیدرولیک، برقی

دستگاه پرکن مایعات پیستونی بسته به نوع عملکرد و با توجه به مکانیزمی که جهت حرکت پیستون درون سیلندر استفاده می‌شود دارای سه نوع است که عبارتند از: پنوماتیک، هیدرولیک و برقی. هر یک از این انواع دستگاه پرکن مایعات پیستونی، دارای کاربردهای ویژه و جایگاه مخصوص به خود است.

یکی از مکانیزم‌هایی که در دستگاه‌های پرکن پیستونی مورد استفاده قرار گرفته است، کاربرد سرور برقی و موتور برقی است. این عامل موجب می‌شود تا سرعت پر کردن این دستگاه‌ها افزایش پیدا کند. از طرف دیگر دقت پرکنی آن‌ها نیز بالاتر برود. با کاربرد این دستگاه هم‌چنین زمان تغییر محصول نیز کاهش پیدا می‌کند. بنابراین کاربرد روش برقی، از دیگر روش‌ها از قبیل پنوماتیک و هیدرولیک، گران‌تر است.

روش‌های هیدرولیک در پر کردن مایعات نیز به دلیل قیمت پایین‌تر و دقت پرکنی آن، قابل توجه است. از طرف دیگر مکانیزم پنوماتیک نیز در عملکرد پرکن مایعات پیستونی، ارزان قیمت است و عملکرد قابل قبولی هم دارد. هم‌چنین با به کار گیری این نوع از دستگاه‌های پرکن، می‌توان مواد با غلظت بالا مانند انواع سس، رب، کشک، ریمیل، چسب سیلیکونی، گیربکس و…. را نیز به ظرف‌های خود انتقال داد.

انواع دستگاه پرکن مایعات پیستونی

علاوه بر تقسیم بندی دستگاه پرکن مایعات پیستونی که در بالا به آن اشاره شد، دستگاه‌های پرکن مایعات پیستونی را هم‌چنین بر اساس نحوه عملکرد آن‌ها می‌توان به انواع مختلف اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تک نازل و دو نازل تقسیم کرد. هر کدام از این نوع از دستگاه‌های پرکن، تحت شرایطی خاص می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند و دارای کاربردهای فراوانی نیز هستند. در ادامه به توضیح مختصر هر یک از انواع دستگاه پرکن مایعات پیستونی خواهیم پرداخت.

دستگاه پرکن مایعات پیستونی

دستگاه پرکن مایعات پیستونی نیمه اتوماتیک تک نازل

از این دستگاه برای انتقال انواع مایعات غلیظ و رقیق می‌توان استفاده کرد. هم‌چنین دستگاه پرکن مایعات پیستونی نیمه اتوماتیک تک نازل، دارای این قابلیت است که از طریق کاربرد آن بتوان انواع مایعات خورنده، گرم، کف کننده، پالپ دار و… را به درون ظرف‌های خود انتقال داد. این دستگاه‌ها بسیار کارآمد هستند و از نظر اقتصادی به ویژه برای تولید کنندگانی که در ابتدای این کار قرار گرفته‌اند بسیار مقرون به صرفه هستند. اپراتوری این دستگاه‌ها بسیار ساده است و تنظیم حجم آن نیز به راحتی انجام شدنی است. عملکرد این دستگاه کاملا پنوماتیکی است و قابلیت شستشوی کامل را نیز دارد. در هنگام کار کردن به این دستگاه، نیاز به استفاده از برق ندارید. هم‌چنین دقت پرکنی آن نیز بسیار بالا است.

دستگاه پرکن مایعات پیستونی نیمه اتوماتیک دو نازل

از طریق این دستگاه می‌توان انواع مایعات غلیظ و رقیق را به درون ظرف‌های خود منتقل نمود. از طرف دیگر این امکان وجود دارد تا از طریق دستگاه دو نازل نیمه اتوماتیک بتوانید مایعاتی را که خورنده هستند جابجا کنید و یا مایعات گرم، کف کننده، و پالپ دار را به ظرف‌های مخصوص خود انتقال دهید. این دستگاه برای ظروف با حجم کم‌تر از ۵ لیتر بسیار مناسب است و دقت پرکنی آن نیز بسیار بالا است.

دستگاه پرکن مایعات پیستونی اتوماتیک

از دستگاه پرکن مایعات پیستونی اتوماتیک برای جابجایی مایعاتی استفاده می‌شود که غلظت بالایی دارند. این دستگاه نیازمند به کارگیری قطعات یدکی گران قیمت نیست و دستگاهی بسیار کارامد است. به ویژه اگر خطوط تولید شما ظرفیت بسیار بالایی دارد استفاده و خرید این دستگاه پرکن پیستونی، برای شماکاملا مناسب است. دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک پیستونی این قابلیت را دارد که بتواند رنج بسیار وسیعی از ظروف را با شکل‌های مختلف و ظرفیت‌های متعدد پر کند. از طرف دیگر در هنگام استفاده از این دستگاه، نیازمند به کارگیری اپراتور با تجربه و ماهر نیستید چراکه کار کردن با این دستگاه، بسیار ساده است. هم‌چنین تعمیر دستگاه پرکن مایعات پیستونی اتوماتیک به راحتی امکان پذیر است و نگه داری آن نیز ساده است.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مهدی خدایی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09104521654
آدرس کانال: dinamachine@
پست الکترونیکی: khodaeimahdi66@gmail.com

همچنین ببینید

نازل های دستگاه پرکن مایعات رقیق در حال پر کردن

دستگاه پرکن مایعات رقیق اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

دستگاه پرکن مایعات رقیق پرکن ها انواع مختلفی دارند که دستگاه پرکن مایعات رقیق یکی …