دینا ماشین

دستگاه پرکن پیستونی

دستگاه پرکن مایعات پیستونی چیست؟

یکی از دستگاه های پرکن ماشین آلات که مورد استفاده بسیاری از خط تولیدها می باشد دستگاه پرکن مایعات پیستونی است این دستگاه قابلیت پرکردن مایعات غلیظ را براساس حجم سیلندر دارد.

همانطور که از نام این دستگاه پیدا است مکانیزم آن به گونه ای عمل می کند که با استفاده از سیلندر پیستون مواد را پر کرده و از این سیلندر برای تزریق مواد غلیظ استفاده می کند مایعاتی که توسط این دستگاه می توانند پر شوند شامل سس، رب، عسل، مربا، دوغ، شکلات صبحانه و انواع آبمیوه می باشد.

طریقه کارکرد دستگاه پرکن مایعات پیستونی چگونه است؟

دستگاه پرکن مایعات پیستونی به این صورت عمل می کند که هنگام صادر شدن فرمان الکتریکی شیر اکچویتوری که در قسمت جلوی سیلندر نصب شده است و به شکل سه راهی می باشد مسیر سیلندر به نازل را باز خواهد کرد و پیستون در داخل سیلندر به سمت جلو به حرکت درمی آید و شروع به تزریق مواد از مسیر نازل به داخل بطری می کند.

پس از اینکه کار به پایان رسید به سنسور مربوطه اصابت کرده و به آن دستور برگشت را خواهد داد در این لحظه شیر اکچویتور مسیر سیلندر به نازل را می بندد و راه سیلندر به مخزن را باز گذاشته و پیستون به سمت عقب شروع به حرکت کردن کرده و مواد را از داخل مخزن به داخل سیلندر می کشاند از ماشین آلاتی که به کمک دستگاه پرکن پیستونی تزریق در آن ها انجام می شود می توان به دستگاه پرکن عسل، دستگاه پرکن گریس و دستگاه پرکن روغن اشاره کرد.

دلیل استفاده از دستگاه پرکن مایعات پیستونی چیست؟

به دلیل اینکه میزان حجم تعیین و تنظیم شده به طور ثابت می باشد و احتمال رخ دادن خطا در مقدار تزریق مواد بسیار کم است از دستگاه پرکن مایعات پیستونی استفاده می شود.

مکانیسم دستگاه پرکن پیستونی از یک لوله دقیق بیرونی به نام سیلندر، شافت داخلی و یک پولکی دقیق و ضخیم در درون سیلندر که بر روی آن دو پکنیگ برای آب بند کردن خود به دور سیلندر به کار برده شده، ساخته شده است.

محرک سیلندر پیستون ها هم قادر است جک هیدرولیک و هم جک پنوماتیک باشد انتخاب محرک به قطر سیلندر پیستون ها و فشاری را که برای تزریق لازم دارند بستگی دارد اگر قرار باشد در یک دستگاه پیستونی ۴ لیتری بطری ۱ لیتری پر شود باید استپ پیچی که در قسمت بیرون و پشت شفت اتصال به پیستون قرار گرفته در موقعیت حجم ۱ لیتر تنظیم شود و هر دفعه که تنظیم انجام می گیرد شفت مرکزی دستگاه پیستون به این استپ تکیه داده می شود و آن از خطای وزن جلوگیری خواهد کرد و آن قطعه از مجموع مکانیسم دستگاه پیستون استوپر نام دارد.

مزایای استفاده از دستگاه پرکن مایعات پیستونی کدامند؟

دستگاه پرکن مایعات پیستونی یکی از دستگاه های پرکننده بطری همه کاره ای می باشد  که در بازار عرضه می شود استفاده از این دستگاه کاملا آسان و کنترل ساده ای دارد این پرکننده مایع محصولات مختلفی را از محل ذخیره مخازن، قیف ها و سایر مواد فله هم به ظروف کوچک و هم به ظروف بزرگ هدایت می کند برخی از مزایای استفاده از این دستگاه پیستونی در خط بسته بندی شامل موارد زیر است:

رقیق یا غلیظ بودن محصولات:

پرکننده های پیستونی معمولا می توانند با هر محصول رقیق یا غلیظ مورد استفاده قرار گیرند با این وجود دستگاه های پیستونی راه حل های ایده آلی را برای محصولات ویسکوز با ذرات بزرگ عرضه می کند انواع دستگاه های پرکننده دیگر نمی توانند به این شکل چنین مواردی را کنترل کنند محصولاتی که پلاستیکی هستند به سیلندر کشیده خواهند شد زیرا پیستون به عقب برمی گردد و به سمت سیلندر هدایت می شود.

اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک بودن دستگاه:

دستگاه های پرکن پیستون هم می توانند به صورت خودکار و هم به صورت نیمه اتوماتیک عمل کنند دستگاه هایی که نیمه اتوماتیک هستند به تعامل بیشتر اپراتور نیاز دارند مانند قرار دادن بطری ها، آغاز چرخه پر کردن با استفاده از یک کلید دست یا پا و حذف کردن ظرفی که پر از یک محصول است.

دستگاه هایی که به طوراتوماتیک کار می کنند کار آن ها با سیستم های نوار نقاله، سیستم های نمایندگی سیستم شناورهای تانک و سایر موارد، برای اینکه به اپراتور کمک کنند به همان اندازه خواهد بود راه اندازی دستگاه همچنان بر عهده اپراتور است که امکان دارد سادگی آن به اندازه انتخاب دستورالعمل درست بر روی رابط صفحه لمسی باشد ولی همه توابع دیگر به صورت اتوماتیک می باشند.

پیستونی که در دستگاه پرکن اصلی است می تواند اندازه های مختلفی داشته باشد یعنی پرکننده های پیستونی می توانند هر دو ظروف کوچک و بزرگ را کنترل کنند امکان اینکه بطری های با وزن سبک یا بطری های شکننده بر روی یک دستگاه پرکن مایعات پیستونی اجرا شوند نیز وجود دارد.

قیمت مناسب دستگاه پرکن پیستونی:

یکی از مزایای کلیدی دستگاه پیستونی این است که در مقایسه با عملکرد آن نسبت به دستگاه های پرکن گران قیمت دیگر قیمت بسیار مناسبی دارد.

دستگاه پرکن پیستونی با توجه به مکانیزمی که برای حرکت پیستون در داخل سیلندر مورد استفاده قرار می دهد طراحی آن ها به شکل پنوماتیک، هیدرولیک و برقی می باشد که روش هر یک در جایگاه خود بسیار مناسب است.

استفاده از سروو موتور برقی یکی از بهترین مکانیزم هایی است که در دستگاه های اتوماتیک به کار برده می شود این شیوه سرعت و دقت پرکردن را افزایش و زمان تغییر محصول را کاهش خواهد داد و این روش در مقایسه با روش های پنوماتیک و هیدرولیک قیمت گرانتری دارد.

باید گفته شود روش های هیدرولیک و موتور لنگ به دلیل اینکه قیمت پایینی دارند و دقت پرکنی آن ها قابل قبول می باشد مورد تایید قرار گرفته اند ولی مکانیزم پنوماتیک به دلیل اینکه ارزان قیمت بوده و برای ساخت دستگاه پرکن مایعات پیستونی نیه اتوماتیک تک یا دو نازل عملکرد قابل قبولی دارد بسیار مقرون به صرفه است.

غلظت بالا در پرکردن مواد:

یکی دیگر از مزایای دستگاه پرکن پیستونی این است که موادی مانند سس، رب، کشک، ریمل، چسب سیلیکون و گیریس را با غلظت بالا پر می کند و درست برعکس دستگاه های پرکن مایعات پمپی می باشد.

دستگاه پرکن مایعات پیستونی چه کاربردی دارد؟

دستگاه پرکن مایعات پیستونی برای مایعاتی که غلیظ هستند مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه های پرکن با توجه به نوع مواد و حجم و قابلیت انجام متفاوت می باشند برخی از دستگاه ها برای پرکردن گاز و برخی برای پرکردن مایعات و جامدات به کار برده می شوند هر کدام از مایعات هم دستگاهی متفاوت با قابلیت های مجزا دارند.

دستگاه پرکن پیستونی برای موادی که غلظت بالایی دارند و سیالیت آن ها کم می باشد به کار برده می شود غلظت این مواد موجب می شود که آن ها نسبت به آب و بنزین به کندی جاری و منتقل شوند این مواد برای اینکه بتوانند پرکردن در ظروف را با قدرت و سرعت بالایی انجام دهد به دستگاهی نیاز خواهند داشت موادی که دارای غلظت هستند و به دستگاه پرکن پیستون نیاز دارند بسیار زیاد می باشند مانند عسل، سس، مایع ظرفشویی، روغن موتور و غیره. طراحی این دستگاه پرکن در اندازه مختلف انجام گرفته و میزان حجم و اندازه آن متفاوت می باشد

دستگاه پرکن مایعات پیستونی اتوماتیک:

برای انواع مایعات غلیظ مناسب است.
به قطعات یدکی گران قیمت نیازی ندارد.
برای خطوط تولید با ظرفیت بالا بسیار کارآمد و اقتصادی می باشد.
برای پرکردن مایعات خورنده، گرم، کف کننده و پالپ دار مناسب است.
برای پرکردن دامنه وسیعی از ظروف از لحاظ شکل و ظرفیت مناسب است.
به اپراتور ماهر و باتجربه نیازی ندارد.
تعمیر و نگهداری آن بسیار ساده می باشد.

دستگاه پرکن مایعات پیستونی نیمه اتوماتیک:

از آن می توان برای انواع مایعات رقیق و غلیظ استفاده کرد.
برای مایعات خورنده، گرم، کف کننده و پالپ دار مناسب است.
برای شروع کار بسیار کارآمد و اقتصادی می باشد.
اپراتوری و تنظیم حجم آن به آسانی انجام می گیرد.
عملکرد آن کاملا پنوماتیک بوده و از قابلیت شستشو کامل برخوردار می باشد.
به برق نیازی ندارد.
دقت پرکنی بسیار بالایی دارد.

نقش دستگاه پرکن مایعات پیستونی در دستگاه پرکن مایعات غلیظ چیست؟

مایعاتی که دارای ویسکوزیته بسیار زیادی می باشد جزء مایعات غلیظ به شمار می آیند تعریف ساده آن این است به مقاومت ماده در برابر جاری شدن ویسکوزیته یا گرانروی گفته می شود.

به دلیل همین ویژگی برای اینکه این نوع مایعات پر شوند باید دستگاه پرکن مایعات غلیظ مورد استفاده قرار گیرد موادی مانند گریس، روغن های شیمیایی با غلظت زیاد، شیره، عسل و مربا از مایعات با گرانروی زیادی می باشند که بسته بندی آنها به دستگاه پرکن مایعات غلیظ نیاز دارد .

پر کردن این نوع مایعات از حساسیت خاصی برخوردار می باشد زیرا اگر اشتباهی در مقدار تنظیمات رخ دهد و یا مکانیسم پر کردن به صورت اشتباه طراحی شود باعث ایجاد خطاهای غیر قابل قبولی می شود برخلاف دستگاه پرکن مایعات رقیق که پر کردن را با کمک سیستم ثقل و وزن خود مایع انجام می دهد در دستگاه پرکن مایعات غلیظ اول از هر چیز دستگاه پرکن مایعات پیستونی بهترین مکانیسم است و البته برای انجام این کار مکانیزم های دیگری نیز هستند.

محصولات پربازدید:

دستگاه پرکن مایعات

دستگاه پرکن مایعات غلیظ

دستگاه پرکن مایعات رقیق

دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک

دستگاه پرکن مایعات نیمه اتوماتیک

دستگاه پرکن مایعات دستی

دستگاه پرکن مایعات پیستونی

دستگاه پرکن مایعات پمپی

دستگاه پرکن مایعات ثقلی

دستگاه پرکن بطری مایعات

دستگاه پرکن تیوپ

دستگاه پرکن اسپری

دستگاه قوطی پرکن مایعات

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مهدی خدایی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09104521654
آدرس کانال: dinamachine@
پست الکترونیکی: khodaeimahdi66@gmail.com

همچنین ببینید

نازل های دستگاه پرکن مایعات رقیق در حال پر کردن

دستگاه پرکن مایعات رقیق اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

دستگاه پرکن مایعات رقیق پرکن ها انواع مختلفی دارند که دستگاه پرکن مایعات رقیق یکی …